يکشنبه, 10 اسفند 1399
  • ساعت : ۹:۴۴:۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۲۰ 
  • کد خبر : ۱۹۷۰۹۵
مصاحبه رییس سازمان خصوصی سازی با شادا در خصوص دلایل عرضه نشدن صندوق etf پالایشی
سازمان خصوصی سازی برای تشكیل و معرفی مدیر صندوق etfپالایشی مكاتبات متعددی را با وزارت نفت به انجام رساند كه متاسفانه پس از طی چندین ماه اقدامی از سوی آن وزارتخانه انجام نپذیرفت
مصاحبه رییس سازمان خصوصی سازی با شادا در خصوص دلایل عرضه نشدن صندوق etf پالایشی/ سازمان خصوصی سازی برای تشکیل و معرفی مدیر صندوق etfپالایشی مکاتبات متعددی را با وزارت نفت به انجام رساند که متاسفانه پس از طی چندین ماه اقدامی از سوی آن وزارتخانه انجام نپذیرفت/ با توجه به عدم تشکیل صندوق etf پالایشی توسط وزارت نفت و سوالات مردم در این خصوص، شادا با هدف شفاف شدن دلایل این موضوع، مصاحبه ای را با دکتر صالح رییس سازمان خصوصی سازی انجام داده است که از مخاطبان دعوت می نماید برای آگاهی از این مصاحبه به شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا) به نشانی www.shada.ir مراجعه نمایند.

شادا: چرا ETF پالایشی یعنی دارا دوم عرضه نشد؟
همانگونه که مستحضرید بر اساس تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مدیریت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله صرفاً توسط دستگاه‌های اجرایی تخصصی که در مورد ETF پالایشی وزارت نفت است امکان پذیر می باشد. از آنجایی که مدیریت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله توسط دارندگان واحدهای ممتاز همان صندوق که موسسین آن می‌باشند امکان پذیر است، تاسیس و به تبع آن مدیریت صندوق صرفاً بر عهده وزارت نفت می باشد.
پس از تصویب هیئت وزیران در فروردین ماه سال جاری مکاتبات متعددی با وزارت نفت انجام شد و طی آن درخواست معرفی مدیر صندوق از آن وزارتخانه گردید با توجه به این که پس از گذشت چندین ماه از اين موضوع و عدم تاسيس صندوق توسط آن وزارتخانه ' موضوع توسط وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در آخرین جلسه هیئت واگذاری که در اواسط مرداد ماه سال جاری برگزار گردید، مطرح شد و ايشان اعلام نمودند که پیگیری های اینجانب در خصوص معرفی مدیر و رئیس صندوق ETF پالایشی توسط وزارت نفت، منجر به نتیجه نشده است، و گذر زمان عرضه سهام دولت در پالایشگاه ها را با مشکل مواجه می نماید و وزارت نفت اعلام مي كند كه صندوق توسط وزارت دارايي تاسيس شود حال آنكه قانونگذار اين موضوع را به عهده وزارتخانه تخصصي گذاشته است . لذا در این خصوص ابتدا این موضوع که آیا می تواند موسس صندوق و مدیر صندوق وزارتخانه‌ای متفاوت از وزارتخانه تخصصی ذیربط باشد، در هیئت واگذاری به رای گذاشته شد که به اتفاق آرا اعضای هیئت واگذاری اعلام نمودند که می بایست موسس و مدیر صندوق یک دستگاه اجرایی واحد باشد.
از آن جایی که با توجه به نظر وزارت نفت عملاً ایجاد صندوق پالایشی توسط وزارت نفت منتفی شده بود، هیئت واگذاری تصمیم گرفت که باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه ها را به صورت بلوکی عرضه نماید و در صورتی که متقاضی خرید وجود نداشت کلیه سهام متعلق به دولت در پالایشگاه های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز به صورت خرد و تدریجی و به صورت شناور عرضه گردد.
شایان ذکر است که عرضه پالایشگاه های فوق الذکر هم اکنون آگهی شده است و در شرف عرضه توسط بازار سرمایه می باشد
شادا : چگونه شد که وزارت امور اقتصادی و دارایی صندوق دارایی یکم را تاسیس و واحد های آن را پذیر نویسی و در نهایت واحدهای آن را قابل معامله در بازار سرمایه نمود؟
مستحضرید که وزارت امور اقتصادی و دارایی دستگاه تخصصی بانکها و بیمه ها می باشد، لذا بلافاصله پس از ابلاغ مصوبه هیئت وزیران، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی مسئول تاسیس صندوق دارایی یکم را به سازمان خصوصی‌سازی معرفی نمود و این سازمان اجازه تأسیس صندوق دارا یکم را به معاونت بانك ' بیمه و شرکتهای دولتی آن وزارتخانه صادر نمود.
به نظر بنده این حرکت وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی که حاضر شده است شرکت‌های خود را در بورس به صورت صندوق ETF عرضه نماید، می‌بایست بعنوان یک الگو برای سایر وزارتخانه ها باشد. و در اینجا جا دارد از اقدام شایسته وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکر و تقدیر داشته باشیم

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0